Fornem start for Chang i Jyllandsserien for herrer

(Aalborg) Changs talentfulde mandskab i Jyllandsserien kreds 1 fik en fin start, da holdet på det velplejede græstæppe vandt over Hjørring IF med 1-0 og sikrede sig tre vigtige point.
Det var et opgør, hvor hjemmeholdet var spilstyrende og skabte en del pæne chancer. Kampen skulle have været afgjort langt tidligere, idet tre-fire ”åbne” chance tæt på gæsternes mål på misbrugt på det skammeligste.
- Det var en udmærket start, sagde Claus Gaihede, cheftræner i Chang, efter opgøret. Den første kamp er altid lidt nervøs og det var tydeligt, at spillerne ikke præsterede optimalt. Vi havde et klart overtag og havde bolden langt det meste af tiden, men Hjørring var dygtige til at ”pakke” sig foran eget mål. Vi skal i de kommende uger arbejde på, at blive bedre til at ”lukke” kampene, og score på de store tilbud, således at vi ikke i de afgørende minutter, skal slås med alle lovlige midler for at sikre sejren.
Store chancer
I de første 45 minutter havde Chang det meste af spillet og mange af angrebene blev bygget fornuftigt op mod et defensivt orienteret Hjørring-hold. Det kneb i de afgørende situationer, når bold skulle sendes de sidste meter over målstregen.
Efter knap et kvarters spil i 2.halvleg scorede forsvarsspilleren, Jens Ehmsen, på et flot hovedstød efter hjørnespark. Derefter pressede hjemmeholdet endnu mere, og både Jacob Gandrup og Nicklas ”Vidic” Johannesen, havde nogle kæmpechancer, der burde resultere i mål. I stedet kom Hjørring lidt mere med i kampen i slutminutterne, da en Chang-spiller fik det gule kort en halv snes minutter før slutfløjtet (10 min. udvisning). Det betød, at målmand, Anders Vest, måtte vise sin dygtighed, og hive et par klasseredninger ud af ærmet, for at holde målet rent.
- Det var dejligt at starte med en sejr, og nu ser vi frem til det næste opgør på lørdag, hvor Brønderslev kommer på besøg på Provstejorden, tilføjer Claus Gaihede. I første omgang er udgangspunktet, at vi slutter blandt de fire første hold i rækken i denne sæson. Det betyder, at vi til foråret er med, når rækkerne bliver slået sammen!
Stort potentiale
Cheftræneren minder slutteligt om, at det er et år siden, at dette unge og yderst talentfulde mandskab befandt sig i serie 1.
I sæson-premieren blev Lasse Riisager i øvrigt kåret til ”kampens spiller”, og han var her og der, og viste fin form. Hvad kan det ikke blive til, da det stadigvæk er tidligt på sæsonen.
På lørdag kl.13.00 gælder det Brønderslev, der kommer til Provstejorden med en sejr i bagagen, da holdet vandt over Birkelse med 4-1 i den første kamp. Mød op og støt Chang på lørdag, da spillerne fortjener en noget større opbakning - både fra klubbens yngre og ældre medlemmer til de kommende hjemmekampe!
Lasse Riisager blev kåret til ”kampens spiller”, og han viste stor klasse på midtbanen i hele opgøret mod Hjørring IF.