U14 vandt på én god halvleg

Chang kom tilbage på sejrssporet med 7-3 over AaB, men startede med sæsonens dårligste halvleg, hvor der hverken blev lagt hjerne eller hjerte i tingene. En stor del af årsagen skal nok findes i, at man vandt det omvendte opgør med 11-0 og at AaB kun kunne skrabe ti spillere sammen, men mage til undervurdering af modstanderne er sjældent set.
De sortstribede værter valgte at spille kampen med ti spillere, så man i hvert fald antalsmæssigt var jævnbyrdige med modstanderne, men med den indsats der blev leveret før pausen, kunne man have spillet med både tolv og tretten spillere uden at det ville kunne ses, at der kun var ti modspillere. Stort set kun HB og Frahm i midterforsvaret virkede koncentrerede om opgaven, og det kunne holdkammeraterne være godt tilfredse med, for AaB's enmandshær af en angriber ville være kommet til rigtigt mange chancer, hvis midterforsvarerne havde sløset lige så meget som resten. Der blev ikke brugt mange kræfter i hverken returløb eller nærkampe, og da man samtidig spillede uden omtanke i offensiven og mistede bolden igen og igen, kom man til at løbe (læs: lunte) bagefter hele tiden. Der blev næsten kun spillet fremad, hvilket skyldtes en kombination af satsede løb og satsede afleveringer, og dermed fik man aldrig den ro, der kun kommer af at få spillet i støtte og skiftet side, når man er ved at være endt ind i en blindgyde. Alligevel kom man foran midtvejs i halvlegen, da Lucas opsnappede en dårlig aflevering foran feltet og kunne spadsere frem og lægge bolden lige så stille ind ved stolpen, og kort efter blev Mads spillet fri i venstre side og kunne fordoble scoringen, inden Lucas kunne score en kopi af det første mål, hvor han blot denne gang valgte at kanonere bolden i mål. AaB fik reduceret på et indlæg til bageste stolpe, inden Mads til allersidst scorede påny, denne gang hårdt presset og fra en spids vinkel. Mads kunne i øvrigt have scoret hattrick, men valgte at spille Jonathan fri foran et tomt mål, som det lykkedes ham at sparke forbi.
Hvor første halvleg var mere præget af tilfældigheder end kollektivt spil, kom der mere facon over spillet efter pausen, hvor man dog først skulle komme sig over forskrækkelsen over en hurtig reducering. Med indskiftning af Jeppe B og Routhe på midtbanen var der nu pludselig spilmuligheder i forrum, så man kunne bygge spillet op bagfra og spille forbi AaB's midtbane med sikre pasninger. Det gav meget mere ro på spillet og dermed tid til at bringe flere spillere med frem på modstandernes banehalvdel, og de to backs kom nu med i mange farlige situationer både med næstsidste og sidste fod i det chanceskabende. Samtidig fik man etableret spillet foran AaB's straffesparksfelt, hvor man med små kombinationer fik rykket rundt på AaB-forsvaret for til sidst at kunne spille små stikninger igennem bagkæden og dermed flere og større chancer. Niels fik bragt lidt ro resultatmæssigt, da han udnyttede Jeppe B's stikning til at øge føringen, men AaB fik reduceret til 5-3 kort efter. Med ti minutter igen blev skabet dog sat på plads, da først Jonathan og siden Niels kunne udnytte små stikninger til at komme fri med målmanden og score.