Menu

Generalforsamling 2026

image
Bestyrelsen
25. februar 2026 kl. 11:25
Indkaldelse til GF26: 25.03.26
Bestyrelsen i Aalborg Chang indkalder hermed til ordinær generalforsamling tirsdag den 25. marts 2026 kl. 18.45 i klubhuset på Provstejorden 15, 9000 Aalborg.
Inden generalforsamlingen inviterer klubben til gratis fællesspisning fra kl. 18.00 for alle interesserede. Af hensyn til planlægningen kræver deltagelse i spisningen tilmelding, som sker via KampKlar eller via dette link: https://kluboffice.dbu.dk/DBU/Activity?id=270438&clubid=4
Aalborg Chang oplever fortsat positiv udvikling og stor aktivitet på tværs af klubbens tilbud, men som mange andre er der selvfølgelig også udfordringer. Bestyrelsen håber derfor på stort fremmøde, så vi sammen kan sætte retningen for det kommende år. Generalforsamlingen er medlemmernes mulighed for at få indsigt i klubbens arbejde, stille spørgsmål og engagere sig i den fortsatte udvikling.
Dagsorden (jf. § 9):
  1. Valg af dirigent
  2. Godkendelse af beretning fra formanden
  3. Godkendelse af revideret regnskab samt budget for det kommende år
  4. Behandling af indkomne forslag
  5. Valg af:
           a) formand (på valg i ulige år)
           b) næstformand (på valg i lige år)
           c) kasserer (på valg i lige år)
  6. Valg af to menige bestyrelsesmedlemmer (årligt)
  7. Valg af 2 suppleanter til bestyrelsen
  8. Valg af 2 revisorer og 1 revisorsuppleant
  9. Eventuelt
Forslag, der ønskes behandlet under punkt 4, skal være formanden skriftligt i hænde senest 8 dage før generalforsamlingen og sendes til formand@aalborgchang.dk.

Vi glæder os til at se jer.

Med venlig hilsen
Bestyrelsen
Luk